Predkožka

Predkožka chráni penis ale nie je nevyhnutná

Predkožka je kožná riasa ktorá u väčšiny mužov zakrýva žaluď penisu, vtedy keď penis nie je stoporený – keď nemá erekciu.

Predkožka má ochrannú funkciu žaluďa. Chráni ho pred mechanickým dráždením. Toto evolučné opatrenie v ranných fázach existencie ľudstva umožňovalo zachovať maximálnu citlivosť žaluďa na dráždenie aby bolo možné párenie vykonať veľmi rýchlo, čo znižovalo pravdepodobnosť ujmy na zdravý v prípade napadnutia dravou zverou alebo tlupou súperiacich kmeňov. V dnešnej dobe je pre mužov táto funkcia predkožky skôr na obtiaž ako na úžitok. Je navyše dokázané, že muži ktorý majú odstránenú predkožku, alebo predkožkunosia trvalo stiahnutú za žaluďom, trpia menej často na choroby spojené s pohlavným ústrojenstvom.

U niektorých mužov môže vzniknúť zrastenie predkožky. Fimóza je stav, kedy nie je možné predkožku stiahnuť za žaluď. Tento stav komplikuje pravidelnú telesnú hygienu a vďaka baktériám hromadiacim sa pod predkožkou môže penis nepríjemne zapáchať. Zvyšuje sa tiež riziko vzniku zápalových ochorení močového ústrojenstva. Fimóza sa odstraňuje operatívne pri lokálnej anestéze – tento jednoducý chirurgický zákrok sa nazýva Obriezka alebo Cidkumcízia 

Zaujímavosť o predkožke

Vedeli ste že muži, ktorí od malička trpeli neriešenou Fimózou majú oveľa menší penis v porovnaní s mužmi ktorí Fimózu nemali? V tomto môžu pomôcť lieky na zväčšenie prnisu.

Naše čitateľské skóre
[Celkom: 0 Priemer: 0]

Vlado Klima

Dlhé roky pracoval ako obchodný zástupca pre farmaceutické spoločnosti. S kolegami navštevoval lekárov a lekárnikov s ponukou liekov. Jeho úlohou bolo predať čo najviac liekov zo sortimentu ich firmy. Cieľom nebolo zdravie pacientov, ale skôr zisk. Teraz túži pomáhať ľuďom aby sa lepšie zorientovali v zložitej spleti rôznych prípravkov. Jeho články a porovnania pomohli už tisíckam ľudí.

Zanechajte komentár