„Liek na chudnutie bol falošný!“
Jarmila Horvátová (36) patrí k tým tisíckam žien, ktoré sa stali obeťou liekového podvodu. Jej snahu o udržanie si ideálnej hmotnosti zneužili výrobcovia falošných liekov na chudnutie. Stačilo len málo falošné lieky na chudnutie by ohrozili jej zdravie. Zistite, ako sa vyhnúť liekovým podvodníkom.
Lieky na chudnutie sú najviac falšované
Jarmila pracuje v oblasti, v ktorej hrá veľkú rolu pekná postava. Keďže mala dlhodobo problém s udržaním správnej hmotnosti zaujal ju e-mail propagujúci liek na chudnutie. Jarmila nevedela, že tento liek je možné nakupovať jedine na recept, pričom predaj liekov na predpis cez internet je u nás zakázaný. Preto bolo veľmi pravdepodobné, že e-mail ponúkal falošný prípravok, ktorý mohol vážne poškodiť jej zdravie. Mali by ste vedieť, že 50 až 90 % liekov ponúkaných cez internet sú falošné lieky1.
Podobne ako Jarmila nakupuje lieky na predpis bez lekárskeho predpisu podľa prieskumu takmer každý piaty Európan1. Medzi najčastejšie nakupované2 liečivá na predpis cez internet patria lieky:
- na chudnutie (45 %),
- proti chrípke (35 %),
- na poruchu erekcie (25 %),
- na skoncovanie s fajčením (19 %),
- proti chronickej bolesti (19 %).
Prečo sú falošné lieky nebezpečné?
Falošné lieky sú vyrábané v pokútnych nehygienických podmienkach ľuďmi bez príslušného vzdelania. Na rozdiel od legálnych liekov majú tie falošné neznáme zloženie, a často ani neobsahujú účinnú látku, pre ktorú je liek kupovaný. Vážnou zdravotnou hrozbou je aj možná interakcia falošných liekov so súčasne užívanými štandardnými liekmi či výživovými prípravkami.
Vo väčšine falošných liekoch sa našlo množstvo nebezpečných prísad a nečistôt, ktoré ohrozujú zdravie, ba až život užívateľa. Išlo o látky ako3: kyselina boritá, olovnatá farba, jed na potkany4, čistiaci prostriedok na podlahy, ťažké kovy, nikel, arzén alebo prach z tehál.
Aké sú najčastejšie spôsoby online predaja falošných liekov?
- Klamlivé e-shopy s agresívnou webovou reklamou, ktorú často nemožno zrušiť inak ako vypnutím prehliadača. Tieto často utajujú svoju fyzickú adresu, neposkytujú overiteľné informácie o povolení na predaj liekov, ponúkajú aj lieky na predpis a majú podozrivo nižšie ceny než legálne liekové e-shopy. Pri jednotlivých liekoch väčšinou ani nenájdete informácie o vedľajších účinkoch, prípadne úplne chýbajú návody. Navyše lieky z týchto e-shopov mávajú až podozrivo široké spektrum účinkov.
- Otravné e-mailové spamy (t. j. hromadné nevyžiadané e-maily) s rôznymi „zázračnými“ ponukami za nečakane výhodné ceny. Je dôležité vedieť, že takéto e-maily nikdy neposielajú výrobcovia pravých liekov (či už originálnych liekov alebo tzv. generík), keďže takáto reklama je zakázaná. Vzhľadom na to, že ide takmer určite o sfalšované prípravky, odporúčame tieto e-maily ignorovať.
Ako správne nakupovať lieky cez internet?
Priestor pre podvodníkov výrazne obmedzíte vtedy, ak budete dodržiavať tieto kľúčové pravidlá:
- Lieky na predpis môžete kúpiť len v kamenných lekárňach.
- Cez internet môžu predávať len certifikované lekárne či výdajne zdravotníckych pomôcok, a to len registrované voľnopredajné lieky a niektoré zdravotnícke pomôcky.
- Na stránke online lekárne (e-shopu) sa musia okrem iného nachádzať aj tieto informácie:
- prehľad liekov,
- ceny liekov,
- náklady spojené s internetovým predajom (napr. poštovné, balné),
- lehota viazanosti ponuky predávajúceho,
- názov alebo obchodné meno a sídlo predávajúceho, právna forma, identifikačné číslo,
- meno, priezvisko a miesto trvalého pobytu štatutárnych orgánov.
- Každý e-shop musí obsahovať podmienky nákupu a reklamácie.
- Ak zvažujete online kúpu lieku zo zahraničia, súčasné slovenské zákony to umožňujú len z krajín Európskej únie, pričom nesmie ísť o liek na predpis. Keďže úroveň bezpečnosti predaja je v každom štáte rôzna, odporúčame nákup liekov v Európskej únii len v kamenných lekárňach.
Kvalitné lieky na chudnutie môžete kúpiť napríiklad v týchto e-shopoch:
Kvalitné lieky na chudnutie môžete kúpiť napríiklad v týchto e-shopoch:
Zdroje:
- Aktuality.sk: Falošné lieky zasypali trh EÚ, 23.3.2010, http://www.aktuality.sk/clanok/159474/falosne-lieky-zasypali-trh-eu/
- Pfizer: Press kit 16.6.2011 – Príloha č. 1: FALOŠNÉ LIEKY – situácia v Európe, http://www.pfizer.sk/files/newsletter/falosne-lieky_priloha-1_situaciaeu-final.doc
- Pfizer: Counterfeit Pharmaceuticals, http://www.pfizer.com/files/products/CounterfeitBrochure.pdf
- TV JOJ: Kde kupujete lieky? Vo falošných našli jed na potkany!, 19.6.2011, http://crepiny.noviny.sk/zdravie/19-06-2011/vo-falosn%C3%BDch-liekoch-nasli-aj-jed-na-potkany.html
- Falosnelieky.sk, 2012