Poznáme dve najčastejšie formy online predaja nepravých liekov. Podľa prieskumov, 50 až 90 % liekov z týchto zdrojov je falošných1:
- Klamlivé e-shopy s agresívnou webovou reklamou, ktorú často nemožno zrušiť inak ako vypnutím prehliadača. Tieto mávajú obvykle utajenú fyzickú adresu, nikde nenájdete ich povolenie na predaj liekov, ponúkajú aj lieky na predpis a majú výrazne nižšie ceny než seriózne liekové e-shopy.
- Otravné e-mailové spamy (t. j. hromadné nevyžiadané e-maily) s rôznymi „zázračnými“ ponukami za podozrivo výhodné ceny. Takéto ponuky nikdy neposielajú výrobcovia pravých liekov, keďže takúto reklamu zákon neumožňuje.
„Spamy s reklamami liekov na predpis nikdy neposielajú výrobcovia originálnych liečiv. Takáto reklama je v rozpore so zákonom. Ak vám príde e-mail ponúkajúci liek na predpis z on-line predajne, ide s určitosťou o nelegálnu ponuku a zložením lieku si nemôžete byť istí.“
– MUDr. Magdaléna Vencelová, Pfizer
Nielen na Slovensku je predaj liekov na predpis cez internet zakázaný. Takže v prípade takejto internetovej ponuky máte skoro úplnú istotu, že ide o falošný liek. Pritom nedávny prieskum ukázal, že až 23 % Európanov nepovažuje internetový nákup liekov na predpis za rizikový,1 ako aj to, že jeden z desiatich Európanov považuje lieky na predpis kúpené bez lekárskeho predpisu vždy za pravé.2
Preverte si, či práve váš liek nevyžaduje predpísanie lekárom a navštívte stránku Ministerstva zdravotníctva – Lieky šetria.
Zdroje:
- Aktuality.sk: Falošné lieky zasypali trh EÚ, 23.3.2010, http://www.aktuality.sk/clanok/159474/falosne-lieky-zasypali-trh-eu/
- Pfizer: Môžu falošné lieky ohroziť váš život?, 16.6.2011, http://www.pfizer.sk/svk/pacient/-verejnost/novinky/mozu-falosne-lieky-ohrozit-vas-zivot.html
- www.falosnelieky.sk